Állandó szakértőnkhöz, Dr. Bajzik Évához rengeteg kérdéssel fordultatok az elmúlt időszakban, így gondoltuk, összeszedjük számotokra az információkat egy posztban. Fontos kérdéseket érintünk, tisztázunk fogalmakat és javaslunk szakszerű segítséget. Röviden: Ti kérdeztetek, mi válaszolunk!
Szó esik magáról a szétnyílt hasizomról és arról, hogyan aludjatok vagy szoptassatok addig, amíg meg nem oldódik a problémátok. Szintén olvashatsz a sportolás és az edzés témakörében egy bekezdést, vagy hogy érdemes-e állandóan behúzva tartani a hasad; segítesz vagy ártasz vele? Ha elvesztél a kérdések rengetegében az internetet böngészve, itt egy helyen hamar választ kapsz számtalan kérdésedre.
Szétnyílt hasizom
Összesen 3 rétegnyi hasizmunk van – ezek együtt alkotják a hasfalat. A hasizmok elhelyezkedése középvonali szimmetria alapján történik, ami annyit jelent, hogy ugyanolyan izmok találhatóak jobbra, mint balra és normális esetben olyan, mintha középre egy tükröt helyeznénk be. Középen viszont tükör helyett a hasizmok inas részei találhatóak.
Hirtelen súlyváltozáskor és haskerület növekedéskor (ideértve a várandósság időszakát is) az izmok mellett az inas szakaszok is megnyúlnak, és az ínszövet természetéből adódóan a megnyúlást követően nem húzódik össze, csak nagyon kis mértékben, így a hasizmok eltávolodnak egymástól. Tehát valódi nyílás nem keletkezik, ezt hívjuk nyílt hasizomnak.
Potzak, mint megoldás
Egyik kérdezőnk a Potzak gyakorlatsor időtartamáról érdeklődött Dr. Bajzik Évától;
A 8 gyakorlatból az első 7 szó szerint pár percet vesz csak igénybe naponta, egy-egy alkalommal kb. 4-5 perc, ami naponta többször is végezhető.
Ami igazán fontos, az a gyakorlat pontos kivitelezése. Ez fontosabb, mint az ismétlésszám, ezért lehet elég bosszantó az elején, hogy helyesen kivitelezett 3 ismétléstől esetleg elfáradsz, vagy ha nem is, de a 4. már nem megy helyesen.
Legyél türelmes magadhoz, rövid idő a gyakorlás, de itt fontos a fokozott figyelem. A precizitás később nagyon megtérül.
A szülés után
Úgy aludjatok vagy szoptassatok ahogy Nektek kényelmes. A test jelez, hogy milyen testhelyzet tolerálható számára, ezt a szubjektív testi érzetet hívjuk valójában komfortnak. Alváshoz is és szoptatáshoz is olyan testhelyzet szükséges, amiben a lehetőségekhez mérten a legkomfortosabban érzitek magatokat. Ez terhességtől, szoptatástól függetlenül is akár pár havonta változhat mindenkinél például az alvás tekintetében. Ezt érdemes figyelni, követni.
Hordozó kendő, hasleszorító pánt szétnyílt hasizommal élőknek
A terhesség alatt a testtartás megváltozik: fokozódhatnak a gerinc görbületei, erre a rosszul tartott gerinchelyzetre sajnos ráerősít, ha elöl hordozod a babát: még jobban kitolod a csípőt, derékból hatra dőlsz, még jobban előre ejted a vállad közben. Mindig megfelelő legyen a hordozó a baba méretéhez és maximum 40-60 percig hordozz egyhuzamban. Kerüljétek a féloldalas, csípőn hordozós helyzeteket, vagy gyakran cserélgesd az oldalakat.
A különböző hasleszorítók segítenek, hogy a belső szervek ne tudjanak kitüremkedni, egyfajta tartást biztosítanak a hasfalnak. Összességében támogató is lehet a hasfalatokra nézve, de folyamatos, tartós használata mégis kerülendő, hiszen a visszájára is fordulhat a dolog. Ezért azt javasoljuk, ne használjátok pár hétnél tovább a hasleszorítót!
Fogamzásgátlók hatása
Szintén egy lelkes kérdezőnk érdeklődött a fogamzásgátlók hatásáról;
Terhesség 2. trimeszterében kezd termelődni a szervezetben a relaxin hormon, amely a kötőszövetek fellazulását eredményezi. Ez azért fontos, hogy a medence szalagrendszere meg tudjon lazulni és szülés során a csontok a megfelelő mértékben engedni tudjanak a születni szándékozó babának.
A fogamzásgátló tabletta szedése nem a terhességet szimulálja. A legtöbb esetben ezek úgy hatnak, hogy a petesejt érését gátolják meg. Ennek nincs olyan hatása a szervezetre, hogy relaxint kezdjen termelni.
Haladó gyakorlatok
Állandó hasbehúzás: előny vagy hátrány?
A hasbehúzás a hasizmok közül a legbelsőt feszíti meg: a haránt hasizmot. Ezt bár hasizomnak hívjuk, egészen hátulról a gerincünktől körbefut, mint egy fűző és valójában úgy is működik. Valóban egy alapgyakorlatról van szó, mert ez az az izom, amelyiknek a működése nélkül az egy réteggel kintebb elhelyezkedő egyenes hasizmok nem fognak tudni egymáshoz közeledni.
Éppen ezért ezt a gyakorlatot minden testhelyzetben érdemes gyakorolni. Háton fekvő helyzetben a legkönnyebb, mert akkor a mozgatásra rásegít a gravitáció. Ugyanez a gyakorlat ülve vagy állva már nehezebb. Minél többet tudod gyakorolni és minél több ideig meg tudod tartani, annál stabilabb alapot képzel a hasfaladnak.
Edzés vagy sportolás szétnyílt hasizom mellett?
Sportolás-formába lendülés=türelem
Egyik kérdezőnk szeretne mihamarabb formába jönni, visszanyerni régi alakját, így megkérdezte milyen mozgásforma engedélyezett, illetve mire fektesse a legnagyobb hangsúlyt az elkövetkező időszakban.
Mivel az egészséges hasfalra, hasizmokra igen sok mozgáshoz szükség van, ezért az Dr. Bajzik Éva javaslata, hogy legyetek most kicsit türelmesebbek a testetekkel szemben. Ha baba mellett ennyi tettvágy van bennetek, akkor fektessetek egy picit több energiát most a Potzak gyakorlatokba, hogy stabilizálódjon és beidegződjön a hasizmotok és utána kezdjetek neki a komolyabb tréningnek.
Mivel az izmaink nem külön-külön működnek, hanem izomláncokban és a hasizmaink pedig az egész rendszer közepén helyezkednek el, gyakorlatilag beleszólnak minden mozgásba. Ha a hasizmok bekapcsolása nélkül kezdetek összetettebb gyakorlatokba, akkor egy-egy mozgásnál kevesebb izmotok fog működni, mint amennyire szükség lenne. Ez egyrészt a sérülésveszély lehetőségét hordozza, másrészt kevesebb izom = kevesebb zsírégető kapacitás.
Most egy pici türelem később nagyobb eredményeket hozhat, biztonságosabban.
Örök kérdés, a hasprés
Egyik érdeklődőnk arról faggatott minket, hogyan lehet, hogy a hasprés is helyet kapott a gyakorlatosunkban. A válasz itt található. A hasprés már egy későbbi gyakorlat, amelykor már a hasfal elegendő tartással rendelkezik a gyakorlat elvégzésére. Azonban, ha úgy érzitek, hogy még nincs meg a kellő tartás, akkor bátran térj vissza a korábbi gyakorlatokhoz.
Örömmel vesszük, ha minél aktívabban kérdeztek a hello@potzak.org email címen és minél több felmerülő kérdésetekre tudunk érdemben válaszolni. Ha maradt Bennetek bármilyen kétely, vagy nem tudjátok mit szabad és mit nem az állapototokban, ne habozzatok írni nekünk egy gyors emailt vagy látogassatok el a Kapcsolat oldalra és onnan vegyétek fel velünk a kapcsolatot. Szívesen segítünk!