Mi történik a testeddel terhesség alatt?
A terhesség előtt nehéz elképzelni, hogy mennyi minden változik meg a testünkben a baba kihordása alatt. Az alábbiakban végigvesszük a terhességben történő testi változásainkat.
Főként, ha az első terhességedről van szó, figyelj arra, hogy bár a terhesség egy jelentősen megváltozott állapot, egy fiziológiás, teljesen normális élettani folyamat zajlik a testedben, nem vagy beteg.
Táplálékfelvétel, emésztés:
A terhesség a közhiedelemmel ellentétben nem növeli meg jelentősen a szükséges bevitt tápanyag mennyiségedet. Napi max. 300 kCal többlet bevitelből már egészséges mértékben tud növekedni a baba. A tápanyag minőség bevitelére azonban érdemes figyelni.
A magzati fejlődés folyamatos és ütemes, ami azt jelenti, hogy az anyai szervezet – ha a külső környezet lehetővé teszi – a magzat számára priorizál a tápanyagok tekintetében: amire szüksége van az utódnak, azt az utód fogja kapni. Fokozottan számít ez a vitaminok, ásványi anyagok és mikroelemek bevitele tekintetében: a magzat fejlődéséhez éppen szükség van a napi bevitt mennyiségedre, akkor a szervezeted át fogja szortírozni a magzat számára. Mivel manapság a táplálékok vitamin és ásványi anyag tartalma nem túl magas ill. ingadozó, ha nem viszel be eleget, akkor lehet, hogy az egész napi adagod számodra „ugrott”. Emiatt alakul ki sokszor terhesség során a fokozott éhségérzet, ill. hirtelen adott ételek nagyon intenzív, csillapíthatatlan kívánása: ilyenkor valamilyen építőkockára neked is és a babádnak is éppen szüksége van. De hasonlóképpen alakulhat ki az is, hogy terhesség során leszürkülnek a fogaid: a bevitt ásványi anyag nem elegendő és amit bevittél, a fogad helyett a magzatnál landol.
Ezt kiküszöbölheted ha odafigyelsz a folyamatos magas vitamin és ásványi anyag tartalmú vegyes táplálkozásra.
Az emésztés kapcsán számolhatsz azzal, hogy a hormonrendszeri változások miatt az emésztésed tempója is változni fog, várhatóan lelassul, ezért előfordulhat, hogy székrekedésed alakulhat ki, amit rendezni tudsz vegyes rostdús táplálkozással és sok folyadék fogyasztásával.
A terhesség első harmadában fordul elő gyakran az émelygés, hányinger, hányás, ami szintén a hormonoknak tudható be. Ha ezek a tünetek nagyon elharapóznak, kérj segítséget a háziorvosodtól és esetleg dietetikustól.
A terhesség második felében, amikor a baba már egyre nagyobb, az emésztésednek mechanikai akadálya is lehet: konkrétan, hogy a baba nyomja az emésztőszerveidet.
Ilyen esetben, ami segíthet: séta, mozgás, nyújtózkodás. A mozgás meg tudja indítani a kifelé indult és félúton elakadt végterméket. A nyújtózás pedig megmozdítja az izmaidat és többek közt a babát is „arrébb teszi”, helyet tud csinálni az emésztő szerveidnek.