A terhesség alatti mozgás, sport egy kényes kérdés. Az alapálláspont az, hogy a 14. terhességi hétig semmit ne sportoljon a kismama. Igen ám, de nem egyszer a 7.-8.-9. héten derül ki a terhesség, közben lehet, hogy már lefutott egy maratont. Ha ez történik, akkor a terhesség kiderülésétől számítva érdemes a szülész orvos utasításait követni.
A terhesség alatti mozgás, sport nagyban függ:
1. A kismama korábbi edzettségi állapotától.
Nem mindegy, hogy a terhesség előtt ki mennyit edzett. Aki élsportoló volt és heti 10-12 edzéshez szokott természetesen más mennyiségű és minőségű mozgást fog bírni terhesség alatt is ahhoz képest, aki korábban nem sportolt semmit. Az egye sportmozgásokban viszont vannak olyan mozdulatok, bizonyos izmok terhelése, ami kerülendő terhesség alatt
2. A terhességtől
Ha valakiről kiderül, hogy veszélyeztetett terhes, akkor bizony előfordul, hogy több hónapos fekvést ír elő az orvos, ha korábban rendszeresen edzett is az illető. Ha sima a terhesség, komplikáció mentesnek tűnik, akkor viszont lehet, hogy úgy is mozgásra, kismamatornára buzdítja az orvos, ha korábban nem mozgott rendszeresen.
Sok paramétert kell figyelembe venni a sportolás, mozgás folytatásához vagy elkezdéséhez.
Alapvetően a kismamák a 14. terhességi hét után kaphatnak írásbeli javaslatot a szülész orvosuktól, hogy részt vehetnek a kismamáknak való tornákon, jógákon, egyéb mozgásformákon.
Mik a fő szabályok?
– a hasizmokat ne terheljük
– a hasűri nyomást fokozó mozgásokat, haspréselést igénylő mozgásokat ne végezzünk
– ha bármilyen mozgás során (akár az engedélyezett kismamatorna során is)
–> benyilalló fájdalom, szúró érzet keletkezik az alhasban, hüvelyben, azonnal hagyja abba, és lazítson
–> befeszül, megkeményedik a hasa, azonnal hagyja abba, lazítson
–> bármilyen mozdulat kellemetlennek tűnik, felmerül az a gondolat, hogy nem esik jól akár az anyának, akár a babának, hagyja abba, lazítson és ha a tünetek nem szűnnek, minél hamarabb keresse fel szülészorvosát.