Mi történik a testeddel terhesség alatt?
A terhesség előtt nehéz elképzelni, hogy mennyi minden változik meg a testünkben a baba kihordása alatt. Az alábbiakban végigvesszük a terhességben történő testi változásainkat.
Főként, ha az első terhességedről van szó, figyelj arra, hogy bár a terhesség egy jelentősen megváltozott állapot, egy fiziológiás, teljesen normális élettani folyamat zajlik a testedben, nem vagy beteg.
A hormonrendszerünk olyan mirigyekből áll a testünk különböző pontjain, amelyek a termelt váladékukat a vérünkbe ürítik és azzal utaznak azokig a szervekig, sejtekig, ahol a hatásukat kifejtik. A terhességgel többféle hormonunk termelődésének mennyisége megváltozik.
– Ahonnan tudod hogy terhes vagy: a hCG, vagyis a humán chorion gonadotrop hormon, amit a fejlődő méhlepény kezd termelni és a szintje napról napra duplázódik a szervezetben. Hatása lesz a bőr faggyúmirigyeinek működésére, így fokozottan zsíros lesz a bőröd.
– Amikor a zigóta beágyazódik a méh falába, a progeszteron szint magas marad a terhesség végéig: ez az a hormon, amely a terhesség megmaradása szempontjából fontos. Ennek a hormonnak a hatása lesz az a nyugalom, amit minden terhes nő áraszt magából. Az állandóan altató fáradtság is betudható ennek a hormonnak, amely miatt elkezdesz rengeteget aludni, főleg a terhesség első szakaszában.
– Az ösztrogén is régóta ismert jóbarát minden nő szervezetében: terhességben ez is fokozott mértékben termelődik, és szintén a terhesség megmaradását segíti. A fokozott ösztrogén szintnek köszönheted azonban a fokozott emocionális érzékenységet. Ennek a hormonnak tudhatóak be a gömbölydedebb, nőiesebb formák, különös tekintettel a mell növekedésére.
– A terhesség utolsó harmadában (trimeszterében) fokozódik a relaxin hormon termelése, amely a lágyszövetek lazulását okozza. Ez teszi lehetővé, hogy a medencét tartó szalagrendszer laza legyen és a szülés során megfelelően szétcsúszhassanak a csontok, helyet adva a baba számára. A relaxin azonban minden szalagunkra, kötőszövetünkre hatással van, a szalagok fellazulása viszont fájdalommal járhat. Termelődése a szülés után fokozatosan csökken a következő 3-4 hónapban.
– A prolaktin a terhesség vége felé kezdődik a fokozott termelése és tart még hónapokon, esetleg éveken át: a tejelválasztást serkentő hormonról van szó, mely az agyunkban termelődik. Ez az a hormon, amelynek emelkedett szintje fáradékonyságot okoz és gátolja a teherbe esést (innen származik a népi hit, hogy szoptatás alatt nem lehet teherbe esni. Sok baba bizonyítja, hogy ez nem igaz).
– A terhesség végén a szülést az oxitocin szint megemelkedése okozza, amely méhösszehúzódásokat generál. Ez a hormon az agyunkban termelődik és valójában az izmokra kifejtett hatása mellett a kötődés kialakulását segíti elő, erős fájdalomcsillapító és stresszoldó hatása van (de figyelem! csak annak a hormonnak van ilyen hatása, ami a szervezetedben termelődik, amit infúzióban kapsz, annak nem)
– Terhesség során csökken a kortizol szint termelése a mellékvesében, ami az egyik legfontosabb stresszhormon. A terhesség megmaradásában kulcsfontosságú a kortizolszint visszaszorulása. ennek a hatása gyakorlatban az lesz, hogy kevésbé fogsz olyan dolgokon stresszelni, amiken korábban igen.