A szétnyílt hasizom világméretű probléma, mégsincs BNO kódja.
Ha orvosnál jár, akkor az ambuláns kezelőlap tetején vagy alján a “diagnózisok” címszó alatt találhatja azokat a rövid, általában félsoros, sokszor latin szót is tartalmazó kifejezést, ami tömörítve összefoglalja azt, hogy mi az a probléma, amit az orvos talált, ami miatt a kezelést vagy gyógyszert kapja és ehhez tartozik egy betűből és általában négy számból álló kód is: ez a BNO kód.
A BNO kódrendszer a WHO által meghatározott és kiadott, a betegségek és egészségügyi problémák besorolására szolgáló lista. Azért készült, hogy az Egészségügyi Világszervezet fel tudja mérni az egyes betegségek és egészségügyi problémák országonkénti előfordulását, illetve hogy tájékozódhasson az egyes diagnózisokhoz tartozó beavatkozások statisztikáiról.
Ennek megfelelően, ezt a kódrendszert használják az egész világon, ez alapján sorolják be azokat az állapotokat, amelyek betegségnek vagy egészségügyi problémának számítanak. Ez alapján mérik fel, hogy hány embert érint az adott probléma. Erre a kódrendszerre támaszkodnak az egyes országok egészséggel foglalkozó központi szervezetei. Jelenleg az utoljára 1993-ben módosított verziót használjuk a BNO rendszerből.
Szétnyílt hasizom BNO
Jelenleg a szétnyílt hasizomnak nincsen BNO kódja. Csecsemőkre alkalmazható kód létezik, amely arra az állapotra használható, amikor a csecsemő szétnyílt hasizommal jön világra, ez a kód a ‘A hasfal egyéb veleszületett rendellenességei”.
Ha valakinek ez az állapot felnőtt korában alakul ki, akkor ez a kód nem alkalmazható az ő állapotának leírására, felnőttekre alkalmazható kód pedig nincsen.
Egy 2015-ös magyarországi felmérés alapján a valaha szült nők 57%-ának szétnyílt hasizma van. A hasűri nyomás állandósága és a hasfal stabilitása sok szervünk és testrészünk egészséges működésének a kulcsa. Mivel felnőttek esetén a szétnyílt hasizom állapotának nincsen BNO kódja, sem nemzetközi felmérése, így nem tudhatjuk pontosan, hogy mennyi embert érit a világban.
A szétnyílt hasizom világméretű probléma, ezért is tartjuk fontosnak, hogy BNO kódot kapjon. Így még több ember szembesülhetne a probléma fontosságával és több egészségesebb anyuka élhetne a világon.