A húsvét az egyik legnagyobb ünnepünk, és ilyenkor az időjárás is már általában melegebb, naposabb, kedvez a népi hagyományoknak, a locsolkodásnak, a tojáskeresésnek. Az ünnephez természetesen hozzá tartozik, hogy a család és a barátok összejönnek, és persze az étkezéseknél nagy szerepet kapnak a hagyományos ételek is. A szétnyílt hasizommal élők (vagy éppen a diétázók) számára ez az időszak különösen magában hordozza a puffadás, gömbölyödő has és az ezzel kapcsolatos rossz közérzet veszélyét. Jó, ha tudjuk, hogy bár a sonka, tojás, kalács, sütemény kombináció nem egy átlagos diétás menüsor, viszont mértékkel és odafigyeléssel nem feltétlenül szükséges lemondanunk sem róluk. Bár már azzal is eltérünk a rutintól, mert nem otthon eszünk, – jellemző a nagy mennyiségű étel és a kellő mozgás hiánya, az esti étkezések, sőt a sokszor kalóriadús alkoholos italok fogyasztása – de nem szükséges hogy ez a pár nap megterhelje a szervezetünket.
Először is vegyük sorra a húsvéti asztal kínálatát, és nézzük meg, mi az, amin tudunk változtatni az eredeti recepthez képest, amivel nem szegjük meg a diétánkat (és rontjuk el a közérzetünket), de együtt fogyaszthatjuk kedvenc ételeinket a családdal, barátokkal!
Dr. Bajzik Éva egy korábbi cikkében pedig ugyancsak hasznos segítséget kaphattok ahhoz, hogy hogyan étkezzetek ha érint benneteket a szétnyílt hasizom probléma.
Tojás
A húsvét legfontosabb alapanyaga, az újjászületés jelképe a tojás.
Cukorbetegség és diéta esetén is fogyasztható, hiszen szénhidráttartalma nincs, ezért a vércukorszintünket nem emeli meg. Emellett jól hasznosuló fehérjeforrás, napi fehérjebevitelünket tehát növelhetjük vele. A tojásfogyasztásunk azonban legyen mértékletes, amennyiben magas a koleszterinszintünk. Ebben az esetben húsvét alkalmával is legyünk figyelemmel diétánkra, és ne fogyasszunk többet napi 1-2 darabnál. Fontos tudni, a koleszterin nagy része a tojássárgájában található.
Sonka
Szintén nem maradhat le a húsvéti asztalról a sonka. A sonkafogyasztás hagyománya nem vallási okokra vezethető vissza, sokkal inkább a téli disznóvágásokhoz köthető. Régebben ugyanis, amíg nem volt hűtőszekrény, a füstöléssel, pácolással tartósított sonka bírta legtovább, és mire jött a tavasz, ez maradt az éléskamrában. A sonka mint húsféle a diétázók és cukorbetegek étrendjében nyugodtan szerepet kaphat, hiszen nincs szénhidráttartalma. Vásárlásakor érdemes a soványabb (akár pulykából készült) változatot választanunk, hiszen azok kalóriatartalma elmarad a zsírosabb típusú sonkákétól.
Kalács
Nincsen húsvét kalács nélkül! A kalács jellemzően fehér lisztből készül, azonban egy kis odafigyeléssel el tudjuk készíteni mi magunk is otthon a kalácsot diétabarát változatban, teljes kiőrlésű liszt hozzáadásával, cukormentesen. Ebben az esetben is számolnunk kell természetesen az elfogyasztott kalács szénhidráttartalmával, azonban nem kell számítanunk hirtelen és magas vércukor emelkedésre.
Gyors és finom kalács recept
Sütemények
Ahogy a kalács esetében, úgy a húsvéti süteményeknél is igaz, hogy érdemes otthon, a diétánkba illeszthető alapanyagokból elkészíteni. A hagyományos recepteknél a fehér lisztet javasolt legalább fele részben teljes kiőrlésű lisztre cserélni, illetve a cukrot energiamentes édesítőszerrel helyettesíteni. Általánosságban elmondható, hogy a receptekben szereplő cukor mennyiségét lecsökkentve sem kapunk „rosszabb” végeredményt, és ezzel már nagyban tudtuk csökkenteni az adott étel szénhidráttartalmát.
Friss zöldségek
A húsvét a tavaszvárás ünnepe is. Megjelennek az első friss zöldségek, a spenót, a snidling, a zöldhagyma, a spárga, a hónapos retek, az újhagyma. Tegyünk ezekből bőven a húsvéti asztalra, minden fogáshoz kínáljunk valamilyen friss zöldségfélét, ha lehet, minél többször nyers formában.
A zöldségekben rejlő rosttartalom eltelíti gyomrunkat, valamint segít lassítani az egyidejűleg elfogyasztott szénhidrátok felszívódását. A rostfogyasztás ezen felül nagyban segíti az emésztést is. A zöldségek vitamin- és antioxidánstartalma megvédi sejtjeinket a káros hatásoktól. Emellett a friss zöldségek magas víztartalma hozzájárul szervezetünk hidratáltságához, amit az egész testünk meghálál.
Alkohol
Az alkoholfogyasztásban az ünnepek alatt is legyünk mértékletesek. Kerüljük a tömény alkoholos italokat, a likőröket, koktélokat. Férfiaknak napi 2 dl, nőknek napi 1,5 dl száraz bor, esetleg pezsgő az a mennyiség, amelynek még nincs egészségkárosító hatása.
Hogyan úszhatjuk meg puffadás nélkül a húsvéti ünnepeket?
Íme néhány hatékony módszer.
1. Este 7 körül hagyjuk abba az evést és az ivást. Ez segít a szükségtelen plusz kalória elkerülésében (extra italok, desszert).
2. Csak egy keveset kérjünk, ha valamit ki szeretnénk próbálni. Lehet az húsvéti étel, desszert vagy aperitif, ha csak egy kicsit fogyasztunk belőle és lassan, az ízét élvezve isszuk meg vagy esszük meg, sokkal jobban járunk. A kíváncsiság kielégítéséhez nincs szükség nagy falatokra vagy kortyokra.
3. Az alkoholból származó kalória sajnos meglátszik. Ha van valamilyen kellemes étel is a közelben, ne pazaroljuk alkoholra azt a kalóriamennyiséget, amelyet még bevihetünk a szervezetünkbe. Olyan italt válasszunk, ami kevés kalóriát tartalmaz. A citrommal ízesített szóda vagy ásványvíz például kitűnő. A nem édesített tea, kávé, diétás üdítő sem rossz választás.
4. Pihenjünk a húsvéti ünnepek alatt, amennyit tudunk. Az érzelmi stressz és a szorongás helytelen evési szokásokhoz vezet.
5. Folytassuk a mozgást! A húsvéti ünnepek idején is menjünk el futni, biciklizni, mozogjunk, ahol lehet, ne térjünk el a megszokott edzési rutinunktól! Ez nemcsak stresszcsökkentésre kiváló, hanem arra is, hogy a fogyasztott kalóriamennyiséget ledolgozzuk.
6. Tartsuk be a szabályt, hogy mindenből keveset eszünk – az adagok legyenek kicsik. Nem olyan nehéz, nem kell például enni minden fogásból. A maradékokat pedig jobb másnap elfogyasztani.
7. Mindig kielégítőbbek a jobb választások! Ha odafigyelünk egészségünkre, tudjuk, miből mennyit érdemes ennünk – azaz, hogy nekünk mi tesz jót. A zsírszegény ételek, a magas rosttartalmúak vagy a tápanyagokban gazdag változatok.
8. Nagyon jó ötlet a hizlalóbb összetevőket alacsony kalóriásra cserélni a megszokott ételekben. Mindenből használjuk a zsírszegény változatot, készítsünk kevés kalóriás öntetet vagy az egész tojás helyett alkalmazzunk csak felet.