Mi történik, miben változhatnak az étkezési szokások?
Alapvetően mindenkinek vannak étkezési szokásai: Mi az, amit megeszik? Mit nem szeret? Ha van lehetőség étteremben enni, akkor mit rendel? Van-e ételérzékenysége?
Emelett van egy napi ritmus, ami tartalmazza, hogy hányszor eszünk egy nap, hány órakor történnek ezek az étkezések és nagyjából miből állnak.
A terhesség ezt a kis ritmust páros lábbal tudja felrúgni. Ha számolunk vele előre, akkor kevesebb kellemetlenség érhet, ha nem, akkor még az unokánk születésénél is ezt fogjuk mesélni.
A terhesség során a szervezetünk a bevitt táplálékból rendezi a testünk biológiai igényeit plusz még összerak egy új embert. Ebből jöhet az a tévhit, hogy sokat kell ennünk – valójában erre nincsen szükség.
A terhesség első trimeszterében kb + 150 kalóriányi tápanyagból képes a szervezetünk rendezni egy egészséges magzat felépítő folyamatait, és ez a plusz energia szükséglet a következő két trimeszteren is csak 300 kalóriáig megy fel. Az pedig nem sok: egy közepes pohár gyümölcsjoghurt pl. már tartalmaz ennyi plusz energiát.
A felépítő folyamatok viszont nem feltétlenül a korábbi megszokott bioritmusunk alapján működnek: előfordulhat, hogy reggel lihegve ébredünk, farkas éhesen, kifogyott cukorraktárakkal, mert épp az éjszaka folyamán sikerült valami nagyobb “építkezési szakaszt” letudni – ezeken az epizódokon ne lepődjünk meg.
Ha valaki rosszul tűri a bioritmusa ilyetén felborulását és egészsége engedi, akkor rendszeres mozgással lehet kordában tartani ezeket a folyamatokat: ha a test számít rá, hogy rendszeres fizikai terhelést kap akár kismamatorna, akár egy kiadós séta formájában, akkor az építő folyamatokat is ebbe a ritmusba fogja behangolni. Rendszeresen végzett mozgások mellett nem lesznek nagy kilengés a tápanyag igényben: egyenletesen fog vele gazdálkodni a szervezet.