Az esztétikai problémákon kívül mivel jár még a hasizmok egymástól való eltávolodása?
A szülést követő hetekben sokan küzdenek azzal, hogy a hasfaluk nem húzódik vissza, vagy éppen elindul a súlyvesztés, de nem a korábbi alak rajzolódik ki a tükörben. Annak ellenére, hogy valaki sosem volt “súlyos” alkat, akár hosszabb ideig is megmaradhat a gömbölyödő has, a pocak. Az első kérdésig (“Miért van ez?”) sokan eljutnak, valójában azonban van fontosabb kérdés is: “Mivel jár ez?”
A hasfal megereszkedése, a hasizmok renyhülése az esztétikai problémák mellett egészségügyi kockázatot is jelent. A meglazult izmok és inak következtében nem lesz fenntartható a hasüregben a szervek működéséhez szükséges alapvetően állandó és akaratlagosan szabályozható nyomásviszony.
A hasizmoknak van/lenne egy állandó tónusa, feszessége, ami többek között elölről megtámasztja az ágyéki gerincszakaszt, hogy az optimálisan tudjon működni. Ha a gerinc vagy éppen a belső szervek támasztásához nagyobb nyomásra van szükség, akkor az izmok megfeszítésével és megfelelő légvétellel képesek vagyunk rá – ezt tesszük akkor, amikor pl. nagyobb súlyt kell megemelnünk. Milyen súlyt is akarnánk emelgetni? Például a gyerkőcünket. Ez a stabil, szabályozható hasűri nyomás tart fenn egy optimális körülményt a vérkeringésünk és nyirokkeringésünk számára is. Terhesség alatt folyamatosan nő a nyomás – belülről. Ehhez alkalmazkodik a testünk: megnyúlnak először az izmok, amennyire csak tudnak, majd következnek az inak. A szüléssel ez a belső nyomás hipp-hopp megszűnik és a megnyújtott izmainkkal kívülről sem tudjuk ezt azonnal létrehozni.
A várandósság után szembesülhetünk egy ilyen mellékhatással, ami ellen azonban lehet tenni! Amennyiben valaki a szülést követő 2-3 héten belül megkezdi a megfelelő rehabilitációs mozgást, akkor ez az állapot az emberek jelentős részénél 1,5-2 hónap alatt megszüntethető, anélkül, hogy órákat kellene fitnesz teremben tölteni, vagy személyi edzőt fogadni.
Fontos azonban, hogy az állapotunknak megfelelő feladatokat, a megfelelő sorrendben végezzük, ugyanis ha valaki látva a hasa állapotát, csak belekezd a szokásos felülésekbe és lábemelésekbe, akkor azzal inkább ártani fog, mint használni.
A Potzakot azért hoztuk létre, hogy mindazok számára, akiknek a szétnyílt hasizom problémát jelent és szeretnének tenni ellene, legyen egy eszköz, ami hatékony. A gyakorlatokat nem tudjuk elvégezni ugyan az anyukák helyett, de a feladatok pontos leírásával, a vizuális támogatással és szükség esetén a szakorvosi válaszokkal a körülményeket tudjuk biztosítani a minél hamarabbi regeneráció eléréséhez.
Potzak edzésprogram
9.900 Ft
A 7+1 részből álló online gyakorlatsort, Dr. Bajzik Éva mozgásszervi rehabilitációs szakorvos, több mint másfél évtizedes szakmai tapasztalata alapján, a szétnyílt hasizom (Rectus Diastasis) állapot és a hasfal rehabilitálására állítottuk össze. Már napi 10-15 perces edzéssel, néhány héten belül jelentősen javítható a hasfal állapota.
A videókat a javasolt sorrendbe rendeztük és minden megtekintett videó után néhány kérdést is felteszünk, melyek megválaszolása segít majd abban, hogy a leghatékonyabban végezhesd a gyakorlatokat. Miután egyszer végigmentél a teljes edzésprogramon, minden videó bármikor elérhető lesz számodra!
Ahhoz, hogy vásárlás után el is kezdhesd az edzésprogramot, javasoljuk, hogy első lépésként regisztrálj az oldalon és végezd el az állapotfelmérést.