A gerinc
A gerinc az a tartóoszlop, amely a törzsünket függőleges helyzetben megtartja. Csigolyákból áll, amelyek egymás fölött helyezkednek el, ideális esetben elölnézetből egy egyenes oszlopot alkotva, oldalnézetből pedig S alakú ívben rendeződve.
A csigolyák kis ízületekkel kapcsolódnak egymáshoz, közöttük pedig – mint kis párnák – porckorongok helyezkednek el, amelyek finomabb mozgásokat engednek meg nekik egymáshoz képest. A csigolyák kapcsolódása egymáshoz képest 6 irányú elmozdulást tesz lehetővé 3 tengelyen: előre és hátra hajlás, jobbra és balra hajlás ill. jobbra és balra rotáció.
-Terhesség során az ágyéki gerincre rótt terhelés megváltozik a korábbi helyzethez képest. Ahogy a terhesség során elöl nő a has súlya, a gerincre egyre nagyobb húzóerő hat: a csigolyákat a súly előre húzza, amit a hátizmok próbálnak megtartani függőleges helyzetben, emiatt alakulhat ki derékfájás.
– Ezzel párhuzamosan fokozódhat a lordosis, ami az ágyéki szakasz normálisan is meglevő görbületét jelenti, ám az ilyen, erőbehatásra történő testtartás változás mindig fájdalommal jár, mert a csontokra és az ízületi felszínekre ható erők csontátépülési folyamatokat indítanak el.
– Mivel a deréktájékon megváltozik a súlyterhelés és a mell mérete is nő, ezért a háti gerinc felső szakaszára is nagyobb súlyterhelés kerül, ami miatt ez is hajlamos az előre görbülésre, hanyag-tartásra. Illetve itt is érvényes az, hogy az izmok igyekeznek ellentartani az előre húzó erőknek és emiatt fokozott terhelésnek vannak kitéve és a csuklyásizmok ill. a nyakizmok fájhatnak.
Terhesség alatt a rendszeres, észszerű, orvossal egyeztetett hátizomerősítő torna segíthet a panaszok leküzdésében
Szülés után másfajta változások indulnak el a gerincben és a gerinc körüli izmokban: a szüléssel hirtelen lekerül egy nagy súlyterhelés a test elülső feléről, ami teljesen megborítja a test addig lassan kialakult statikai egyensúlyát.
Amíg az új egyensúly nem áll be, addig szintén lehetnek hát és gerincfájdalmak, ill. bizonytalanságérzet, instabilitás is.
Szülés után a rendszeres mozgás, torna mihamarabbi visszaállítása vagy kialakítása az, ami segíteni tud a statikai instabilitásból származó panaszok rendezésében. Ennek egyik alapvető építőeleme a stabil hasfal, amelynek elérésében a Potzak tornagyakorlatai segítenek.