Mi történik a várandósság során a hasfallal?
A terhesség alatt nő a baba a hasüregben. Belülről nyújtja a hasizmot oldalirányba, és amikor az izmok már nem tolerálják tovább a nyúlást, a hasizmokat elöl középen összetartó inas lemez is szétnyúlik – ez lesz konkrétan a szétnyílt hasizom. Amennyire megnyúlik az inas lemez, annyival csúsznak el egymástól az egyenes hasizmok. A terhesség során mindez azért történik meg, mert folyamatosan egy nyújtó hatás van belülről a hasizmokra. Annak köszönhetően, hogy “odabent” egy elég szilárd tömeg növekszik, a törzsizmok sem tudnak dolgozni, nem tudják átmozgatni a törzset, mert akadályba ütköznek.
Nem kell megijedni, ez egy természetes folyamat mely minden várandós nőt egyformán érint.
...és a szülés után?
A szülés után megszűnik a hasüregből kifelé irányba történő feszítés, és ezáltal az a szilárd tömeg is kikerül, ami miatt a törzsizmok mozgása korlátozott volt.
Az izmok továbbra is meg vannak nyúlva, és sokszor ki is vannak kapcsolva. Emiatt nem tudja sok kismama még hetekkel-hónapokkal a szülés után sem behúzni a hasát: kiadja az agya a parancsot és nem történik semmi. Ilyenkor a legfontosabb, hogy mihamarabb regeneráljuk a megnyúlt, részben kikapcsolt izmokat és egy megnyúlt inas lemezt.
Mit tehetünk azért, hogy hasfalunk újra egészséges legyen? Miben segít a Potzak edzésprogram?
- Segít újraindítani az izmokat, segít újra kialakítani azt az agy-ideg-izom kapcsolatot, aminek köszönhetően, ha kiad az agy egy parancsot (pl. húzd be a hasad), akkor az izom elkezdi végezni a feladatot.
- Segít megerősíteni az izmokat, ezáltal tónusosabbak lesznek és segítenek a törzs támasztásában mozgatásában
- Megfelelő irányú terheléssel a szétnyílt egyenes hasizmok közelíthetnek egymáshoz és még a köztük levő szétnyílt rész is teljesen összehúzódhat.
- Az izmok megtaníthatóak olyan működésre, hogy minden helyzetben összetartsanak, ez gyakorlás kérdése.
A Potzak program első gyakorlata a hasbehúzás pontos megtanulása, elsajátítása. Pusztán az ágyból való felkelés során is megfeszül a hasizmunk vagy egy egyszerű székről való felkelésnél is. Nem nagyobb terhelés a hasbehúzás gyakorlása, mint az ágyból való felkelés. Éppen ezért lehet – amennyiben a kezelőorvos másként nem rendeli – már a szülés utáni másnap megpróbálni a gyakorlatokat.
A szüléshez minél közelebbi időpontban kezdjük a gyakorlást, annál gyorsabban lesz eredmény és annál könnyebben fog menni a baba körüli teendők első időszaka is.
Amennyiben lehetősége van rá, – és az orvosa másképp nem rendeli – kezdje el a tornát a szülés utáni napokban!
“A három nap alatt, több száz anyukát vizsgáltunk meg, hogy segítsünk kideríteni, hogy van-e nyílt hasizmuk, vagy nincs. A megvizsgáltak 95%-ának volt szétnyílt hasizma“
Az otthonról is biztonságosan elvégezhető, bármilyen eszközről, bármikor elindítható és megállítható gyakorlatsorok az Édesanyák és a szétnyílt hasizommal élők életminőségét javítják.